"حرکت"
دوشنبه 6 آبان 1398 ساعت 13:14 | نوشته ‌شده به دست مجید کنگره | ( نظرات )
به نام قدرت مطلق الله


خلاصه سخنان مهندس دژاکام در سی دی حرکت:

زندگی و حیات در طول سفر اتفاق می‌افتد. رکود بر هیچ موجودی جایز نیست و ارتقا همیشه درحرکت شکل می‌پذیرد. حرکت یعنی رسیدن هر چیزی از یک نقطه‌به‌نقطۀ دیگر.

 این چیز ممکن است کهکشان راه شیری باشد یا این چیز ممکن است شراب شدن آب انگور باشد. حرکت در تمام هستی هست و هستی بدون حرکت هیچ مفهومی ندارد. حرکت یا بیرونی است (مثلاً شما ازاینجا می‌روید تبریز) یا درونی است (که هیچ جابجایی در ارض انجام نمی‌شود مثلاً وقتی مصرف‌کننده از مصرف مواد می‌رسد به قطع مواد یا از قطع مواد می‌رسد به خودش که سفر دوم است یا آب سرد می‌رسد به نقطۀ جوش یا آب انگور می‌شود سرکه یا حرکت شکوفه به میوه)

حرکت خنثی یعنی شخص در جا می‌زند مثل حرکت دایره‌ای که دائماً دور این دایره می‌چرخد. اگر حرکت را از هستی بگیرند هستی ساقط می‌شود. کوچک‌ترین ذرات از الکترون و پروتون تا کهکشان‌ها همه درحرکت‌اند و هیچ‌کدام در سکون نیستند.

حرکت ممکن است روبه‌جلو باشد یا رو به عقب: مثلاً خورشید حرکت رو به جلواش این است که یک سری گازهای متعدد و مختلف متراکم شدند و خورشید به وجود آمد و شروع به سوختن و نور دادن کرد تا زمانی که سوختش تمام بشود و این همان حرکت رو به عقب است. انسان هم همین‌طور است از طفولیت ذره‌ذره به دورۀ خردسالی و کودکی و نوجوانی و جوانی و میان‌سالی و پیری و کهن‌سالی حرکت می‌کند این در تمام هستی هست از هر نقطه شروع کنید باز به همان نقطه ممکن است برسید.

خوشحال باشید از اینکه سفر می‌روید سفر همیشه خوب است برای کسب و تجربه بهترین راه است. بعضی جاها امکان پیشرفت نیست وقتی سفر کنید و به‌جاهای دیگر بروید امکان پیشرفت ممکن است فراهم شود. انسان همیشه در طول تکامل مسافر است و خودش بر آن آگاهی ندارد زندگی و حیات در طول سفر اتفاق می‌افتد از روز الست این سفر آغازشده تا برسیم به‌روز موعود.

این جهان مثل کاروان‌سرا است که عطار هم در کتاب تذکره الاولیا حکایت زیر را در این مورد آورده است: روزى ابراهیم ادهم كه پادشاه بلخ بود، بار عام داده، همه را نزد خود مى‏پذیرفت. همه بزرگان كشورى و لشكرى نزد او ایستاده و غلامان صف‌کشیده بودند. ناگاه مردى باهیبت از در درآمد و هیچ‌کس را جرئت و یاراى آن نبود كه گوید: ((تو كیستى؟ و به چه‌کار مى‏آیى؟)) آن مرد، همچنان آمد و آمد تا پیش تخت ابراهیم رسید. ابراهیم بر سر او فریاد كشید و گفت: ((اینجا به چه‌کار آمده‏اى؟)) [مرد گفت: ((اینجا كاروانسرا است و من مسافر. كاروانسرا، جاى مسافران است و من اینجا فرود آمده‏ام تا لختى بیاسایم.)) ابراهیم به خشم آمد و گفت: ((اینجا كاروانسرا نیست؛ قصر من است.)) مرد گفت: ((این سرا، پیش از تو، خانه كه بود؟)) ابراهیم گفت: ((فلان كس)). گفت: ((پیش از او، خانه كدام شخص بود.)) گفت: ((خانه پدر فلان كس.))] گفت: ((آن‏ها كه روزى صاحبان این خانه بودند، اكنون كجا هستند؟))

گفت: ((همه آن‏ها مردند و اینجا به ما رسید.))

مرد گفت: ((خانه‏اى كه هرروز، سراى كسى است و پیش از تو، كسان دیگرى در آن بودند و پس از تو كسان دیگرى اینجا خواهند زیست، به حقیقت كاروانسرا است؛ زیرا هرروز و هر ساعت، خانه كسى است.)) ابراهیم، از این سخن، در اندیشه فرورفت و دانست كه خداوند، او را براى اینجا و یا هر خانه دیگرى نیافریده است. باید كه در اندیشه سراى آخرت بود، كه آنجا آرامگاه ابدى است و در آنجا، همواره خواهیم بود.

 پس این زندگی یک مقطعی از سفر ما است اگر از روز الست نگاه بکنیم و هر موجودی گرفتار رکود بشود دچار اضمحلال و نابودی می‌شود و مثل یک صخرۀ گلی فرومی‌ریزد. خورشید هم اگر از حرکت خودش بایستد از آن بالا می‌افتد زمین هم همین‌طور. ارتقا همیشه درحرکت شکل می‌گیرد، اگر ما تلاش کنیم به ارتقا می‌رسیم، اگر شما درس بخوانید می‌توانید وارد مرحلۀ بعد شوید مثلاً کمک راهنما بشوید ولی چون بقیه هم می‌خوانند شما باید بیشتر بخوانی.

در همین تلاش و کوشش‌ها ارتقا به وجود می‌آید باید تلاش کنید تا به آن نتایج درخشان برسید، ارتقا به کسی می‌رسد که حرکت کرده آن‌هم حرکت روبه‌جلو، حرکت رو به عقب مثل این است که شما خیلی فعالیت کردید و زحمت کشیدید تا راهنما شدید، حالا باید روبه‌جلو بروید اگر دست از همه‌چیز بردارید و قوانین را رعایت نکنید افول می‌کنید و رو به عقب می‌روید.

ما هرچه انجام بدهیم یا ندهیم در امتداد حیات تغییری حاصل نمی‌شود خورشید طلوع و غروب خودش را می‌کند زیرا با درحرکت بودن یا نبودن ما در چرخش سماوی تغییری حاصل نمی‌شود اما در بالا رفتن ارتقا بی‌تأثیر نیست، ما می‌توانیم روی ارتقاها اثر بگذاریم نه‌تنها ارتقای خودمان بلکه ارتقاها.

اگر ما درست حرکت کنیم روی چرخش سماوی و حیات نمی‌توانیم اثر بگذاریم اما می‌توانیم باعث شویم انسان‌ها زودتر به مراحل بالاتر برسند، انسان‌ها زودتر به آگاهی برسند یا از حرکت به‌سوی منفی عقب‌گرد کنند و حرکت به‌سوی مثبت شروع شود. حرکت یک مصرف‌کننده به‌سوی منفی است و اعتیادش روزبه‌روز بیشتر می‌شود اما ما او را عقب‌گرد می‌دهیم که برگشت کند و فرآیند معکوس بشود و به‌طرف مثبت حرکت کند.

یک راهنما می‌تواند روی ارتقای افراد و شاگردهایش اثر بگذارد، یک مرزبان و یا ایجنت شعبه می‌تواند کمک کند و سیستم را کنترل کند و به تمام وظایف خود عمل کند و باعث ارتقای افراد شود.

به همین جهت ما حرکت را در همه موارد از فرامین الهی می‌دانیم و با حرکت خیلی از مسائل را در طول حیات خویش به نقطۀ انجام می‌رسانیم که جزو وظایف اصلی ما است. حرکت جزو فرامین الهی است، حرکت است که حیات را شکل می‌دهد و در کل هستی اعم از جمادات و نباتات و حیوانات همه درحرکت‌اند که درنهایت همه به سمت جلو حرکت می‌کنند ولی برای اینکه تجربه و کسب هم بکنند و مشخص شود، حرکت منفی هم جزو پروسۀ برنامه هست به‌عنوان نیروی مکمل.

ما حرکت می‌کنیم و با حرکتمان خیلی کارها را به انجام می‌رسانیم و خیلی از پروسه‌ها را با حرکت به انجام می‌رسانیم مثلاً حرکت از مصرف مواد مخدر تا قطع مواد مخدر، حرکت می‌کنیم از یک آدم به‌هم‌ریختۀ پریشان افسردۀ ناراحت به یک انسان سالم.

در این مورد ممکن است حرکت‌هایی هم به آن‌ها اضافه شود طبق فرمان الهی که در سرنوشت پیش ما بوده و یا در آینده پس از انتقال به آن دست می‌یابیم. قبلاً گفته‌ایم سرنوشت انسان بر مبنای خواست است یا تقدیر است یا فرمان الهی. خواست آن چیزی است که ما داریم عمل می‌کنیم، تقدیر، نامۀ پیشین ما است یعنی عملیاتی که درگذشته انجام دادیم حالا خودش را نشان می‌دهد مثلاً چک‌هایی که درگذشته کشیدید و شش ماه بعد موعدش است وقتی‌که موعدش رسیده یقۀ شمارا می‌گیرند که باید بدهی‌ات را پرداخت کنی.

یک‌چیزهایی هست که به آینده موکول می‌شود. مثل‌اینکه کارهای خوبی انجام می‌دهید در آینده به بهشت می‌روید و در آنجا پاسخ آن را می‌گیرید، یا آینده می‌روید جهنم آنجا پاسخ آن را می‌گیرید. این فرضیه هست خودتان خوب روش فکر کنید.

پس به آنچه می‌گذرد بی‌توجه نباشید امیدواریم شما درحرکت‌های یادشده به آنچه مقدر است برسید و در ادامه، کل را در محاسبات خویش منظور بدارید. می‌گوید امیدوارم به برنامه‌ریزی‌هایی که کردی برسی، وقتی‌که رسیدی کل مطالب را در نظر داشته باش. در سفرهای درونی آرامش را تقویت نمایید، آنچه برای سفر لازم است اتکابه‌نفس استوار است، انسان باید به نفس خودش مطمئن باشد یک مصرف‌کننده اعتمادبه‌نفس ندارد ولی انسانی که توانست از جهان اعتیاد خارج بشود اعتمادبه‌نفس دارد. خیلی مهم است که انسان یک همسفر خوب داشته باشد.

البته شرایط فعلی شما (۵/۱۰/۱۳۷۵) قدری در نیروهای منفی قوت ایجاد می‌کند؛ یعنی شخصی که در مصرف مواد مخدر است و کلی بدهی دارد و درآمد هم ندارد، خب آسیب‌پذیر است و نیروهای منفی تقویت می‌شوند و ممکن است انسان را از هدف دور کنند.

ما چه بخواهیم و چه نخواهیم دو همسفر داریم یکی ما را به مسائل منفی تشویق می‌کند ویکی ما را به جهت مثبت تشویق می‌کند. (می‌گویی می‌خواهم مصرف کنم یکی می‌گوید نه نرو، صدایش را می‌شنوی می‌گوید شش ماه است که پاک شدی تمام‌شده برای چه مصرف می‌کنی؟ یکی دیگر در درونت می‌گوید یک‌دفعه که هزار دفعه نمی‌شود یک‌بار بزار مصرف کنم قول می‌دهم دیگر این کار را نکنم. وقتی یک‌بارمصرف کردی، می‌گوید حالا تو که یک‌بارمصرف کردی چه فرقی می‌کند یک‌بار می‌شود دو بار تا اینکه باز یک مصرف‌کننده تمام‌عیار می‌شوی!)

این همسفر درونی همیشه با ما هست. باعث غرور و تکبر و خودخواهی و قبله گم کردن ما می‌شود. وقتی انسان به یک حقایقی برسد و دست پیدا کند در گفتارش وبیانش قوت ایجاد می‌شود مثلاً یک راهنمایی که در صراط مستقیم است در گفتارش قوت هست چون درست حرکت کرده است. مرزبان اگر در صراط مستقیم باشد در گفتارش قوت هست. هر انسانی درست عمل کند در گفتارش قوت هست.

وقتی خیلی از شکل‌ها را ببیند و به حقایق بعضی مسائل آگاه شود در گفتارش قوت به وجود میاید حالا این تصاویر می‌تواند در صور آشکار باشد یا در صور پنهان. حیات در همه موارد ادامه دارد، چه زیباست که ما با کشیدن زیباترین تصویر از حیات خویش آن را در دفتر طبیعت به امانت نگه‌داریم.

در سیستم کائنات همه حرکات ما تصویربرداری می‌شود و در بایگانی طبیعت هست و حالا چه‌بهتر است که ما بهترین شکل‌ها و زیباترین تصویرها را از حیات خویش در دفتر طبیعت به امانت نگه‌داریم. انجام عمل همیشه سخت است، اما برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب که به‌طور القا ارسال می‌گردد آن را سهل می‌کند. اگر انسان در صراط مستقیم باشد با الهام و القایی که به او می‌شود راه آسان پیدا می‌شود و مسئلۀ سخت و پیچیده به مسئلۀ سطحی تبدیل می‌شود، مثل درمان اعتیاد که بسیار سخت بود و با الهام و القا به یک مسئلۀ سهل تبدیل شد.

 نویسنده: ابراهیم –ر لژیون چهارم

تنظیم: مجید کنگره

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic