"رابطه یادگیری و معرکه گیری"
سه شنبه 14 آبان 1398 ساعت 14:35 | نوشته ‌شده به دست مجید کنگره | ( نظرات )
جلسه چهاردهم از دوره بیست پنجم از سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره ۶۰ نمایندگی امین قم روزهای یکشنبه مورخ 98/8/12 با استادی مسافر مهران و نگهبانی مسافر روح‌الله و دبیری مسافر حسین با دستور جلسه  « رابطه یادگیری با معرکه گیری» رأس ساعت ۱۷ آغاز به کار نمود. 

خلاصه سخنان استاد:

ابتدا از نگهبان لژیون سردار آقای پوربکر راهنمای محترم تشکر می‌کنم که اجازه دادند به‌عنوان عضو کوچک این لژیون باافتخار این جایگاه را دوباره تجربه کنم، خدای را هزار مرتبه شکر می‌کنم.

 در مورد دستور جلسه رابطه‌ی یادگیری و معرکه‌گیری.

دوستان اگر وادی نهم را قرائت کرده باشند، خوانده باشند، در وادی نهم آمده است که انسان با اختیاری که خداوند در اختیارش گذاشته، می‌تواند هم مسیر روشنایی‌ها را انتخاب کند، هم مسیر تاریکی‌ها را، در مسیر روشنایی‌ها ما یادگیری راداریم، ولی در مسیر تاریکی‌ها و ظلمت مصادف است با معرکه‌گیری، آن‌هم برمی‌گردد از عدم دانایی.

 آقای مهندس در سی دی معرکه‌گیری خیلی قشنگ و جالب عنوان کرده است. می‌گوید موقع که انسان ازنظر عقل شعور، منطق و استدلال کم بیاورد وارد معرکه‌گیری می‌شود. ما در مثلث درمان، سه ضلع مهم داریم، جسم، روان و جهان‌بینی؛ و مهم‌ترین رکن آن همان جهان‌بینی است که مصادف با یادگیری است؛ یعنی مصادف با آموزش است، به این سادگی‌ها هم نیست.

یعنی به‌قول‌معروف خیلی پوست‌کلفت باشد آدم بیاید در این کلاس‌ها بنشیند، ذره‌ذره این دانایی برود بالا، یعنی به آنی به آدم نمی‌دهند، صبر می‌خواهد، تحمل می‌خواهد تا انسان به آن نقطه برسد، به آن دانایی برسد، لااقل من نمی‌گویم همه‌چیز را، حداقل در مواد مخدر بتوانیم به دانایی برسیم. در مثلث دانایی هم همان تفکر، تجربه، آموزش بازهم یکی از اضلاع مهمش، همان آموزش و یادگیری است، پس یادگیری و آموزش جزو اساسی‌ترین کارهای ما در کنگره ۶۰ است، مهم این است که یاد بگیریم و بتوانیم آن را کاربردی کنیم.

من خودم بسیار عنوان می‌کردم بلدم، ولی مصادف شد با سفر دوم تا می‌آمد راهنما حرف بزند، من خودم بلدم، قبل از اینکه دفترچه من را بنویسد، خودم به خودم می‌نوشتم، می‌دانستم که چقدر باید کم کنم، چقدر باید زیاد کنم. ولی اگر گوش فرمان نباشید، آخرش هم شاید رها بشوی ولی حال خوب نداری، نقطه مقابل یادگیری همان معرکه‌گیری است.

 با توجه به نوشتارها و قوانین کنگره ۶۰ و حرمت‌ها، ما اینجا یاد می‌گیریم که این‌ها را کاربردی کنیم. اگر کاربردی کنیم، قطعاً در انتهای سفر حالمان خوب است. وقتی‌که بدون تفکر انسان شروع کند به صحبت کردن. مصادف با دروغ می‌شود، غیبت، آلودگی به غیبت و گناه و هزار حال خرابی دیگر، این‌ها همه‌اش به خاطر این است که ما تفکر درست نداریم.

وارد حاشیه شدن هم در کنگره ۶۰ را همه‌ی شما دیدید چطور است، یک سری‌ها گوشه‌ی حیات نشستند، درباره مرزبان صحبت می‌کنند، سرک در کار راهنما می‌کشند، در مورد برادر لژیونی قضاوت می‌کنند، این انرژی از انسان می‌گیرد، یعنی مصادف باحال خرابی آخر سفر است؛ یعنی پازلمان را درست نمی‌چینیم که آخر سفر حالمان خوب باشد.

دوران اعتیاد که دیگر همه‌ی شما می‌دانید چطور است دیگر، مصادف با معرکه‌گیری است. فرار از بار مسئولیت تا یک کاری بهمان می‌گفتند، به خاطر اینکه فرار کنیم از بار مسئولیت‌، مسئولیتمان را قبول نکنیم، معرکه‌گیری می‌کردیم، می‌خواستیم مسافرت برویم حالا با یک اقوام نزدیک، شروع می‌کردیم پشت سر آن حرف زدن و خیلی مسائل دیگر.

خدایا شکر وارد کنگره ۶۰ شدیم، آرام‌آرام دانایی‌مان بالا رفت، توانستیم این آموزش‌ها را کاربردی کنیم. اکبر آقا همیشه در لژیون می‌گوید، در مشکلات است که انسان عیارش مشخص می‌شود؛ یعنی اگر من در مشکلات بتوانم خودم را نشان بدهم، وقتی همه‌چیز در صلح و صفا است، معلوم نیست که من چند چندم، در مشکلات است، در حال خرابی بیرون است که من بتوانم تعادل داشته باشم، من بتوانم تفکراتم را انجام بدهم.

خیلی‌ها در بیرون از کنگره می‌گویند که بهشت برای آدم‌های خوب است. ولی به اعتقاد من، کنگره ۶۰ یعنی مکان مقدس واقعاً یک قطعه از بهشت است. جایی که انسان‌های خوب هستند، قطعاً آنجا بهشت است. پس ما باید قدر این صندلی‌ها را بدانیم و آموزش بگیریم.

هفته‌ی گل‌ریزان راداریم، دوست دارم که دو – سه دقیقه از حس و حالم بگویم. آقای مهندس می‌گوید برای پیشرفت یک سازمان سه اصل خیلی مهم است. یکی علم آن کنگره است، یعنی علم تخصصی که آن افراد آنجا دارند، یکی نیروی انسانی، یکی منابع مالی است.

 خب علم کنگره ۶۰ به برکت آقای مهندس هست. نیروی انسانی‌اش هم که دارد تربیت می‌کند، از دیده‌بان، راهنما، مرزبان و خدمتگزاران کنگره ۶۰، می‌رسیم به مهم‌ترین قسمت آن که همین مالی است. یک نیم‌نگاهی که من، خود مهران به گذشته‌ی خودم بکنم، سال ۹۱ با چه حال‌وروزی وارد کنگره ۶۰ شدم، قدیمی‌ها می‌دانند. تفکرات منفی، حس‌های منفی، حال‌وروز خراب، چهره‌ی آلوده، خب کجا تغییر پیدا کردم، در کنگره ۶۰ و دوست داشتن را من در کنگره یاد گرفتم.

احترام به خودم، احترام به خانواده‌ام، صبر، تحمل، مثبت نگاه‌داشتن خودم، یعنی به تفکرات مثبت، همه‌ی این‌ها را مدیون کنگره ۶۰ هستم، به طبیعت احترام گذاشتن، هیچ‌کدام را من بیرون بلد نبودم، هرکسی از بغل من رد می‌شد و حس و حالش خراب‌اندرخراب بود.

بابت این قضیه خدایا هزار مرتبه شکر و خیلی‌ها آمدند اینجا زحمت کشیدند، با یک دبه‌ی آب آقای آقایی آمد، پنج نفر، هفت سال این راه را رفتند و آمدند که بذر وجودی من را تغییر بدهند، بابت این ما باید شاکر و سپاس گذار باشم. به این راحتی نمی‌توان شاکر و سپاس گذار بود. وعده‌ی خداوند واقعاً دروغ نیست و واقعاً سریع الحساب است. آقای مهندس می‌گوید، هر وقت بتوانیم از مال خودمان به‌اندازه‌ای بدهیم که کمبود آن را در زندگی‌مان احساس بکنیم، به آن می‌توانیم بگوییم بخشش، نه اینکه من صد میلیون داشته باشم، حالا بیایم یک‌میلیون هم بدهم؛ یعنی احساس نمی‌کنم. اگر احساس کردیم آن کمبود را در بخشش، آن حس و حال خوبی در بخشش به آدم دست می‌دهد. حس و حالی که منّت نداشته باشیم، خداوند به‌موقع می‌آورد در روزی ما.

خرج کردن در کنگره به نظر من افتخار است؛ یعنی واقعاً دوسر سود است، هیچ‌کس این وسط ضرر نمی‌کند، بذری را که می‌کاریم، حالا همگی‌تان تهران رفتید، موقع که آقای مهندس تولد یا رهایی می‌دهد، ببینید آن پدر و مادر چه اشک ذوقی دارند می‌کنند. همسفر دارد چه اشک ذوقی می‌کند. بچه‌ی آدم چه اشک ذوقی می‌کند که پدرش رهاشده است. کجا می‌خواهیم این پول را خرج کنیم، هیچ جا بهتر ازاینجا نیست.

طوری بکاریم که خیرش به زندگی بیاید، ما اینجا الآن مستأجریم، وقتمان هم تمام‌شده است، واقعاً باید همه‌ی ما در این قضیه مشارکت کنیم. نگویید صد تومان پولی نیست، پانصد تومان پولی نیست. هرکس به حد توانش، کسی که می‌تواند بیشتر، بیشتر از شش میلیون بدهد، هیچ مشکلی ندارد.

ما همه‌‌ی مان باید دست‌به‌دست همدیگر بگذاریم، دیگر الآن شهرستانی‌های ما، راهنماهای ما اکثراً رفتند، دیگر خودمان باید کمک کنیم برای شعبه‌ی مان، برای آبادانی‌مان، دیگر کاشتند ما خوردیم، ما هم باید بکاریم دیگران بخورند، هیچ جا یعنی هیچ اعتقاد، به نظر خودم پولی هم که می‌دهید هیچ فرقی نمی‌کند، اینجا خرج بشود، تهران خرج بشود، ساری خرج بشود. مهم این است که بقیه بیایند اینجا حالشان خوب بشود، امیدوارم که قدر اینجا را بدانیم، بدانیم کجا آمدیم، این سفره‌ی پرفیض الهی پهن است. واقعاً حس و حالمان را دارد عوض می‌کند.

حتی آن سفر اولی که تازه‌ شروع کرده است، واقعاً یک جلوی آینه بایستد حس و حالش را ببیند، چه دورانی داشته است، الآن چه برداشتی می‌کند، مطمئنم با حس و حال خوب در این گل‌ریزان شرکت می‌کند.

تنظیم:مسافر مجید

تایپ:مسافر عباس

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاههای آموزشی روزهای یک شنبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حامد لژیون10 سه شنبه 21 آبان 1398 00:48
سلام بر شما استاد عزیز وتوانا آقا مهران از اون آدمهایی که من با دیدنشون واقعا انرژی میگیرم امیدوارم موفق و پیروز باشید
مسافر عباس مرادی از ل۴ دوشنبه 20 آبان 1398 13:48
خداقوت آقامهران خوشحالم که میدرخشی.عالی بود
ابراهیم-ر لژیون چهارم پنجشنبه 16 آبان 1398 06:56
درود بر بنیان کنگره شصت
عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد ونگهبان ودبیر پر انرژی و فعال و ارزوی بهترینها برای شما دوستان عزیز.
مسافرمهدی پوربکر چهارشنبه 15 آبان 1398 18:25
سلام وخداقوت خدمت استادونگهبان ودبیرمحترم
اقامهران عالی بود پرازانرژی
مجید کنگره لژیون سوم چهارشنبه 15 آبان 1398 11:10
سلام
خدا قوت عرض می کنم خدمت همه خدمتگزاران کنگره 60 و آقا مهران عزیز که جلسه خوب و پر انرژی برگزار کردن من که انرژی گرفتم
یا علی
علی رضا حجتی چهارشنبه 15 آبان 1398 11:00
سلام خدا قوت به اقای استاد ونگهبان ودبیر محترم اقا مهران عالی بود
مسافر محمد حسین لژیون ۷ سه شنبه 14 آبان 1398 16:58
با عرض سلام و خداقوت به آقا مهران که جلسه خوب و پر انرژی برگزار کردند و از صحبت های شما آموزش های لازم را گرفتم.... با تشکر از کلیه خدمتگزاران
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic