"توان مالی"
چهارشنبه 6 آذر 1398 ساعت 21:16 | نوشته ‌شده به دست عباس نصرتی | ( نظرات )
جلسه ششم از دوره نوزدهم سری کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره60 نمایندگی امین قم در روز پنج‌شنبه مورخ 98/8/30 با استادی راهنمای محترم آقای مهدی رضا حبی و نگهبانی مسافر مهران  و دبیری مسافر سجاد با دستور جلسه"  "توان مالی رأس ساعت 17  آغاز به کار نمود.خلاصه سخنان استاد:
خدا را شکر می کنم که در این جایگاه قرار گرفتم و از نگهبان هم تشکر می کنم که اجازه دادن در این جایگاه قرار بگیرم و خدمت کنم.
قبل از اینکه به دستور جلسه بپردازیم، یک آیه‌ای از قرآن کریم دیدم روایت حال ماست که خدمت دوستان بخوانم. بسم‌الله الرحمن الرحیم، می‌فرماید چون به انسان رنجی رسد ما را در همه حال چه بر پهلو خفته، چه نشسته، چه ایستاده بخواند، آنگاه چون رنجش را از او بازداریم به راه خود رود، گویی ما را به خاطر رنجی که به او رسیده بود به دعا نخوانده است.

 گفتم یک یادآوری بشود، آن شب‌هایی که تا صبح التماس می‌کردیم به خدا که خدایا یک روز بشود که ما بدون مواد زندگی کنیم و بخوابیم؛ و چه قول‌هایی که به خدادادیم، اگر خدایا این کار را برای من انجام بدهی، دیگر این کار را می‌کنم، دیگر این کار را نمی‌کنم. این را ما یادمان بماند.

یک نکته‌ی دیگر هم می‌خواستم بگویم، حالا شاید بعضی از ما این‌طور فکر کنیم، خدا برای ما کاری نکرده است، خودمان آمده‌ایم کنگره‌ی ۶۰ را پیدا کردیم و این مسیر را رفتیم. ان‌شاءالله که در این جمع کسی همچنین حرفی را نزده است. قرار نیست خدا با معجزه کسی را شفا بدهد، اگر خدا دست شمارا گرفته است و اینجا آورده است، باید این اتفاق می‌افتاده است؛ یعنی خدا اساس عالم را بر مبنای علت و معلول بناکرده است.

یعنی هستی در سیر طبیعی‌اش حرکت بکند. قرار نیست کسی با معجزه شفا پیدا کند، اگر ۴ نفر هم این اتفاق افتاد برای اینکه حالا یکسری تقویت ایمان بشویم. پس اگر ما اینجا هستیم، لطف خداست و باید فراموش نکنیم و بدانیم که چه لطفی به ما شده است.

 

توان مالی، این هم یکی از چیزهایی است که باید برای جبران لطف خدا ما یک حرکتی برایش انجام بدهیم. خب می‌دانید که دستور جلسه جدید است. اینترنت هم قطع است ما دسترسی به صحبت‌های آقای مهندس نداشتیم. مجبور شدیم چیزهایی را مطرح کنیم که ظن و گمان خودمان است. انشاء الله که به واقعیت نزدیک باشد.

من این‌طور فکر می‌کنم چرا آقای مهندس از کلمه توان استفاده کرده است. توان مالی، می‌توانست از کلمه بضاعت، دارایی، بنیه‌ی مالی یا یک‌چیز دیگر استفاده کند. می‌دانید که ایشان استاد فیزیک است؛ و صدالبته استاد متافیزیک است. در فیزیک توان این‌جور تعریف می‌شود. یک کار انجام‌شده در واحد زمان، یعنی شما چه مقدار کار انجام بدهید. وقتی مال می‌آید کنارش یعنی با این مال‌ات چه‌کارهایی می‌توانی انجام بدهی.

 وقتی می‌گویند یک ماشین ۲ تُن بار می‌تواند حمل کند، یعنی این ۲ تُن اضافه بر خودش است؛ یعنی موتور و بدنه و خودش را که می‌برد، ۲ تُن هم‌بار دیگری را می‌تواند حمل کند. اینجا هم وقتی بحث توان مالی می‌شود، یعنی شما جدا از معیشت خودت و خانواده‌ات بتوانی یک کاری هم انجام بدهی. دست دیگری هم بگیری، یک بخششی انجام بدهی، یک انفاقی بکنی و کار انجام بدهی، جلو رونده باشی، پیش‌رونده باشی، هم خودت، هم دیگران را پیش ببری.

و این توان مالی بستگی به دارایی شخص ندارد، خیلی‌ها نگهبان پول هستند، یعنی بااینکه ازنظر مالی ثروت زیادی دارند، اما کاری انجام نمی‌دهند، خودشان را شاید مثل یک اتومبیل خالی ببرند، نه مسافری و نه چیزی، خودشان شاید جا بشود؛ اما اگر ازنظر توان مالی با این تعبیر استفاده کنیم، توان مالی زمانی اتفاق می‌افتد که ما بتوانیم به کسی خدمت بکنیم. دست دیگری را بگیریم، یک بخششی بکنیم و کاری بکنیم، افرادی هستند که ازنظر مالی بضاعت کمتری دارند، اما توان مالی‌شان چیست؟ بالاست؛ یعنی می‌توانند دیگران و خودشان را جلو ببرند. حالا اگر با این تعبیر به توان مالی نگاه کنیم، سه دسته افراد داریم:

یکی افرادی که وضع مالی خوبی دارند، دستشان باز است و پر است و از توان مالی‌شان دارند استفاده می‌کنند. گفتیم توان مالی برای کسانی است که دارند انفاق می‌کنند. این‌ها باید این کار را انجام بدهند. خداوند گفته در مال آدم‌های ثروتمند سهمی برای فقرا است. خمس و زکات است، در جوامع پیشرفته به‌عنوان مالیات می‌گیرند. خوب است، اجر هم دارد، اما بیایید سراغ نفرات بعدی ببینیم کدام بهتر است. پس یک افرادی هستند که وضع مالی خوبی دارند و انفاق هم می‌کنند. سهمی از مالشان را که اضافه بر مخارج خودشان است را می‌بخشند.

دسته‌ی دو کسانی هستند که درآمدشان با مخارجشان یکی‌ است؛ اما این‌ها را می‌آیند یک مقداری از مخارجشان می‌زنند. دوتا مسافرت می‌خواهند بروند، یکی می‌روند. دوتا لباس می‌خواهند بخرند، یکی می‌خرند، درصدی از این مالی که خداوند به آن‌ها داده است انفاق می‌کنند؛ یعنی شادی‌شان با دیگران تقسیم می‌کنند. می‌آیند باهم استفاده می‌کنند. این ارزشش یک پله، دو پله بیشتر از آن گروه یک هستند که از اضافه‌ی مالشان، تازه خداوند گفته از اضافه مالشان  ببخشند. اگر بیشتر ببخشید دیگر میل خودتان است. این ارزش بیشتری دارید.

دسته‌ی سه افرادی هستند که خواص هستند، این مخصوص اولیاءالله است که دیگران را بر خودشان مقدم می‌دارند. این ارزش بسیار بالایی دارد؛ که در یکجا حضرت علی (ع) و خانواده‌اش این کار را کردند و خداوند این آیه را برایشان نازل کرد «یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً» یعنی روزه بودند، افطار برای خودشان فقط غذا بود، آن غذا را دادند به دیگران؛ یعنی دیگران را بر خودشان برتری دادند؛ و این نوعی ایثار است.

خب حالا سؤال، مگر در بخشش و انفاق، یا همین دستور جلسه‌ای که آقای مهندس گذاشته است، در توان مالی چه سری دارد که آن‌قدر تأکید شده است که این کار را انجام دهید و آقای مهندس دستور جلسه گذاشته است. دو جلسه گل‌ریزان گذاشته است و خواسته که حتماً در این قضیه شرکت کنید. خداوند هم تأکید زیادی داشته است.

یکجایی از تعداد زیادی آیاتی که گفته‌شده است، یک دانه‌اش را به شما می‌گویم «لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ» یعنی طعم نیکی نمی‌چشید مگر از آن چیزی که خیلی دوست دارید ببخشید و انفاق کنید. در کلام بزرگان و اولیاء خطاب به ثروتمندان و به سرمایه‌دارها و به انسان‌ها گفته است، بخشش مال مثل یک باغداری می‌ماند که درخت را هرس می‌کند، چیزی که از درخت کم نمی‌شود باردهی‌اش زیاد می‌شود. اصلاً بعضی از درخت‌ها هَرس نشود هیچ‌وقت بار نمی‌دهد. برای درخت انگور گفتند طوری هرس کنید که انگار دارید با آن دشمنی می‌کنید؛ یعنی در بخشش مال هم بیایید این کار را انجام بدهید.

در کلام شعرا هم یک شعر بسیار زیادی هست

دانی که چرا خدا تو را داده دودست*****من مطمئنم که اندر در آن سر‌ی هست.

 با یک دست نیاز خودت را برطرف کنی، با دست دیگر دست دیگران را بگیری، چیزی که مسلم است، در انفاق و بخشش و در همین توان مالی کمک بسیار زیادی در تکامل و پیشرفت انسان دارد که تأکید و سفارش بسیار زیادی به آن شده است؛ و آقای مهندس برای اینکه ما در این مسیر تکاملی قرار گرفتیم. قرار خودمان را در تکامل جلو ببریم.

مرزبان کشیک:مسافر علیرضا

تنظیم: مسافر مجید کنگره

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاههای آموزشی عمومی روزهای پنج شنبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو