"وظایف راهنما و رهجو"
دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 18:16 | نوشته ‌شده به دست مجید کنگره | ( نظرات )
جلسه اول از دوره بیست و هشتم از سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره ۶۰ نمایندگی امین قم روزهای یک شنبه مورخ 98/11/27 با استادی راهنمای محترم آقا مهران و نگهبانی مسافر بهزاد و دبیری مسافر صادق با دستور جلسه "وظایف راهنما و رهجو " رأس ساعت ۱۷ آغاز به کار نمود.


خلاصه سخنان استاد:

دستور جلسه امروز وظایف راهنما و رهجوست،‌ این دستور جلسه به‌عنوان وظایف رهجو، تمامی اعضای کنگره از بنیان کنگره،‌ دیده بان،‌ مرزبان،‌ ایجنت، راهنما، مسافر، سفر اول، سفر دوم، همه را شامل می‌شود، همه ما رهجو هستیم، یعنی جوینده راه،‌ من به‌عنوان رهجو وظایفی به‌عنوان راهنما و رهجو در سیستم درمانی کنگره ۶۰ دارم که شامل یکسری بایدها و نبایدهاست.

حفظ ادب و احترام از ابتدایی‌ترین مسائل آموزشی در کنگره ۶۰ است که در کتاب ۶۰ درجه آقای مهندس چه برخوردی با استادهای خودش داشته است، برگزاری کارگاه‌های آموزشی از رعایت و اصول و حرمت و قوانین است.

ما باید این اصول و قوانین را رعایت کنیم، دقیقاً مثل قواعد بازی می‌ماند. اگر وارد هر بازی بشوی، اگر قواعد آن بازی را بلد نباشی،‌ نه‌تنها حال خودت خوب نمی‌شود. حتی حال بقیه آن تیم را هم به هم می‌ریزی، در کنگره هم همین‌طور است، لااقل اگر خیر من به کسی نمی‌رسد در سیستم آموزشی کنگره، شر من هم به کسی نرسد. مگر راهنما چه چیزی از من می‌خواهد، قبل از ساعت پنج حضور در کلاس به خاطر خودت، مشارکت کردن به خاطر خودت، سی دی نوشتن به خاطر خودت، انجام تکالیف به خاطر خودت، با وضع آراسته و موجه، پیراهن آراسته برای حس و حال خودت است. 

هیچی به راهنما نمی‌دهند. من همیشه به بچه‌ها می‌گویم، می‌گویم چند نفر مشارکت کردید، سه نفر دست بلند می‌کنند. می‌گویم در مرزبانی سه تا ده هزار تومان به من می‌دهند. پس این‌ها هیچی ندارد برای راهنما. یکسری قوانین است که ما باید اجرا کنیم، اگر می‌گویند کلینیک را با وضع آراسته بروید، پول را با خودتان ببرید،‌ این هم جزو قوانین کنگره ۶۰ است. با بغل‌دستی در کنگره ۶۰ صحبت نکردن این هم جزو قوانین کنگره ۶۰ است.

به بهانه‌های واهی جلسه را ترک کردن، بروم آب بخورم، بروم سیگار بکشم، بروم جواب تلفن را بدهم، این هم یک نوع بی‌احترامی به قوانین است، ما باید در این جلسات بنشینیم و صبر و استقامت را یاد بگیریم. کجا می‌خواهیم یاد بگیریم این‌ها را. یک ساعت و نیم نشستن روی این صندلی‌ها واقعاً سخت است،‌ من هم مثل شما، دقیقه‌به‌دقیقه می‌رفتم بیرون، از سرکار تماس می‌گرفتند، زنگ می‌زدن و دیگر به آن آگاهی رسیدم که سر کلاس گوشیم را خاموش‌کنم. سعی می‌کنم گوشی پیشم نباشد، چه می‌شود، ۲۴ ساعت برای خانواده و کسی دیگر بودم، سه ساعت هم برای خودم باشم. به خودم، به عزت‌نفس خودم، برای خودم احترام قائل باشم.

مقدس بودن و احترام داشتن این مکان را به همه ثابت کنم. ابتدا حال خودم خوب می‌شود اگر این قوانین را رعایت کنم. رهجو نباید انتظار داشته باشد که راهنما تمام سؤالات ذهن او را جواب بدهد، سؤالات خصوصی، خیلی مسائل خصوصی‌اش را جواب بدهد، شاید اصلاً‌ نمی‌داند، چون من همیشه می‌گویم،‌ ما همیشه یک‌چیز را بلدیم، ۹۹ تا چیز را رهجو بلد است،‌ یک‌چیز را راهنما بلد است.

در مسائل اعتیاد هر سؤالی از راهنما داری می‌تواند جواب بدهد، ولی در مسائل خصوصی زندگی‌ات اصلاً ربطی به راهنما ندارد، این آموزش‌های کنگره آن‌قدر قوی است، آن‌قدر توانمند و آن‌قدر بزرگ است که بتوانیم از مسائل کوچک زندگی‌مان هم بربیاییم، رهجو هم باید دریافت داشته باشد،‌هم انتقال داشته باشد؛ یعنی اگر به درمان می‌رسد، هدف داشته باشد، هدف داشته باشد که مرزبان بشود، راهنما بشود، ایجنت بشود، بتواند به دیگران هم خدمت کند، همه انسان‌ها از بدو تولد وظایفی داشتند.

وظایفی نسبت به پدر و مادر، وظایفی نسبت به دوران سربازی، وظایف یک نانوا، من فکر می‌کنم بیشتر آن‌ها مسئولیت بوده است؛ اما به نظر من در کنگره ۶۰ یک شعبده‌بازی هست به نام عشق و ایمان، این‌ها هست که تکلیف را برای ما مشخص می‌کند؛ یعنی اگر ما کاری هم انجام می‌دهیم. از عشق و محبت بوده است. کسی به ما اجبار نکرده است. برای عبور از این گذرگاه سخت، واقعاً اعتیاد گذرگاه سخت است، شوخی نیست. خیلی از این درمی‌آیند تو،‌ولی چند نفر خروجی دارد،‌ چند نفر باحال خوش می‌رسند، کسی می‌تواند به حال خوش برسد که دستش را با دست راهنما قلاب کند؛ یعنی رهرواش باشد، فرمان‌بردار سیستم کنگره ۶۰ باشد؛ یعنی اگر نباشد، قطعاً حال خوش ندارد. مهم آن رها شدن نیست. خیلی‌ها رها می‌شوند ولی آن حال خوش را ندارند.

کنگره ۶۰ وظایف دوچندان سنگین‌تر دارد در قبال رهجویش، من باید فراموش نکنم، اگر این عزت و احترامی که این شال به من داده است، هیچ‌وقت فراموش نکنم و فخرفروشی به رهجو نکنم. ارزش این شال را خودم داشته باشم. من اگر تکلیفی به رهجویم می‌دهم، خودشان شاهد هستند، ابتدا خودم همگام با آن‌ها انجام می‌دهم. چون اگر اجرا نکنم از آن‌ها عقب می‌مانم. هر دستوری که می‌دهم خودم زودتر انجام می‌دهم. چون راهنمایم یادم داده است، اکبر آقا گفت، چندین بار در لژیون به من گوشزد کرده است، زمانی هم که شال گرفتم به من گفت، گفت هرچه از رهجویت می‌خواهی اول خودت انجام بده، اگر خودت انجام ندهی در حد حرف می‌شود. ایشاالله بدانیم، قدر راهنمایانمان را در کنگره بدانیم، همه ما رهجو هستیم، یادمان نرود که رب و مربی داریم،‌ سپاس گذارشان باشیم، باید قدردان و سپاسگزاران راهنمایانمان در سیستم کنگره باشیم. این هم‌زمان دارد، ما هفته راهنما داریم،‌هفته دیده‌بان داریم، به‌موقع از این زحمت‌کش‌ها تشکر و قدردانی کنیم، چون‌که کسی که وظایف اش را به نحو احسنت انجام ندهد، قطعاً خودش و خودش ضرر می‌کند.

مرزبان کشیک:مسافر هادی

نگارنده:مسافر عباس

عکاس:مسافر مجیدکنگره

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاههای آموزشی روزهای یک شنبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مجید کنگره پنجشنبه 1 اسفند 1398 10:22
سلام خدا قوت عرض می کنم خدمت راهنمای محترم آقا مهران واقعا لذت بردیم
مسافر عباس پنجشنبه 1 اسفند 1398 08:44
با سلام، خدا قوت به استاد جلسه و تمامی خدمتگذاران کنگره 60.
مسافر قاسم لژیون مرزبانی سه شنبه 29 بهمن 1398 09:11
عالی دلنشین و آموزنده
محمد حبیبی از شعبه ساوه دوشنبه 28 بهمن 1398 23:37
سلام خدا قوت به تمامی خدمتگزاران نمایندگی امین قم
علی الخصوص کمک راهنمایی محترم آقا مهران
جلسه عالی بود
به مرزبان محترم کشیک هم خسته نباشی عرض می کنم
هادی جان دوست دارم خدا قوت
مسافر محمد حسین لژیون ۷ دوشنبه 28 بهمن 1398 23:13
خدا قوت به راهنمای محترم آقا مهران که مطالب آموزنده ای بیان کردند و جلسه پر انرژی برگزار کردند.... با تشکر از کلیه خدمتگزاران
حمزه ل هفتم دوشنبه 28 بهمن 1398 20:18
سلام و خداقوت آقامهران
ویه خداقوت و خسته نباشید به خدمتگزارهای سایت نمایندگی امین قم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات